kikiriki

    kikirika – imenica, muški rod

    značenje reči kikiriki:

    • zeljasta biljka, Arachis hypagea, iz porodice mahunarki;

    • plod i semenke biljke

    Interesantno:

    kikiriki – biljka mahunarka poreklom iz Južne Amerike; kasno je stigla na naše prostore i reč ima jednistveno poreklo koje nema mnogo toga zajedničkog sa nazivom biljke u drugim jezicima.

    Poreklo reči:

    eng. – peanut

    nem. – Erdnuss, der

    rus. – арахис, земляно́й оре́х

    Postoje razne pretpostavke o poreklu  reči kikiriki.

    od reči iz različitih jezika kao što su:

    špan.  quiquiriquí – kukuriku

    tur. kikirik – visok i mršav, žgoljav

    ital. chicchi ricchi – izdašne bobice

    Sem fonetske sličnosti ovi pravci tumačenja ne daju logično objašnjenje.

    Objašnjenje porekla reči kikiriki:

    1. jari grah

    U našem narodu postoji kutura, koja nije zastupljena u savremenoj poljoprivredi, po imenu jari grah, sikirica, lat. Lathyrus sativus.

    kikiriki jari-grah-mahunafoto jari grah – plod, mahuna

    Naziv ove biljke na italijanskom je cicerchia.

    Biljka se gajila uglavnom na kamenitim i suvim podlogama, mediternskom području – Španija, Italija i Dalmacija.
    Kikiriki svojim oblikom podseća na jari grah tako da je preko Dalmacije italijanski naziv preuzet za novu biljku koja se pojavila na ovim prostorima.

    2. Lebleblija, naut

    Ranije je u upotrebi bio i oblik kikeriki:

    Као што је познато, у нас се именомкикерикиозначавају плодови биљке Аrachis hypogeа, па је тај назив пренет и на саму биљку. Није ми познато, да ли је у нас већ расправљано о пореклу и значењу тог имена, али сам једном приликом, ту скоро, чуо једно мишљење, како је називкикерикиу ствари само обично подражавање петлова кукурекања, и да је потекао из шале. Као, дошао некакав агент, трговачки путник, нудећи те плодове неком нашем трговцу, и на питање овога шта је то, уместо одговора узвикнуокикерикиии “! И, као, наш трговац примио то за озбиљно, прихватио назив, а после за њим и други.

    Pročitaj:

    Kako je nastala reč kafa i koji sve nazivi za kafu postoje u srpskom jeziku

      Али најшири народни слојеви највише су трошили пржени наут, који је у Шпанији и Италији, а изгледа и на Балканском Полуострву, био некад главна народна храна. „Чичер“ (cicer), како су га тамо у народу општим именом звали, играо је важну улогу и у крвавим догађајима историјске Ватроломејске ноћи.

     Међутим у семену наута и кикерикиа постоји врло велика сличност. Зрна су мање више подједнаке величине, увек су по 1—3 зрна у махунама, а заједничка им је и употреба: и једно и друго спрема се за јело пржењем. Није искључено стога да је називчичерза наут пренесен и на кикерики. Латински назив за наут јесте Сicer arietinum, — одакле и поменуто имечичер“.

     Према подацима из стручне литературе, у ранијој Грчкој је, међу Пелазгима, постојао за наут назив „kikere“, а међу Епирцима назив „gighere“. Било би стога од интереса утврдити, постоји ли каква веза између речи чичер, kikere, gighere и кикерики.

     Д. Б. То до ров и ћ: Прилог објашњењу назива кикерики“,  Časopis „Naš jezik“ godina VII, sveska I, 1939

     Primeri upotrebe reči:

     Kikiriki je vrlo kalorična namirnica, ali je jako kvalitetna i zdrava. Stoga jedite k…i često, ali u umerenim količinama (šaka oljuštenog kikirikija ili 30-50 grama).

    Jedna od najprimetnijih prednosti kikirikija po zdravlje čoveka je unapređenje energije. Ovo je sasvim razumljivo, jer k…i sadrži dosta vitamina i minerala, antioksidanata i hranljivih materija, koji su sami po sebi veliki izvori energije.

     Kikiriki bombone. Potrebno je: 200 g. mlevenog kikirikija, 200 g. mlevenog posnog keksa, 200 g. alve. Postupak pripreme: mlevenog posnog keksa, Izgnječiti alvu, dodati keks i malo vode koliko je potrebno da se masa sjedini.

    Aminokiselina agrinin, koje u kikirikiju ima u izobilju, deluje na uzročnika tuberkuloze i pomaže bržem ozdravljenju obolelih. K…i smanjuje i rizik od kardiovaskularnih oboljenja i pojedinih oblika karcinoma.

    Pogledaj: kako je nastalo žensko  ime – Mia

    « Back to Glossary Index