nabusit

    nabusit, – a, -o – pridev

    nabusito – prilog

    značenje reči nabusit:

    opor, ljutit (čovek), osoran, prek, žestok, arogantan,

    On je bio plah i nabusit gospodar ..

    Poreklo reči:

    u osnovi je starosrpski glagol busati u značenju udarati

    indev. – * bhu-, *bhus –  rasti, bujati

    vidi : busati, busen

    Pročitaj:  poreklo i značenje reči – mator

    Primeri upotrebe:

    A njegov glas je miran, čak nije ni ran, čak ni ran, čak ni srdit, činilo mi se da zvuči gotovo veselo, podsmješljivo, izazovno, da ne odgovara ni nabusito ni ponizno već ravnodušno, kao da je iznad svega što se dešava, kao da zna nešto što ga … M. Selimović, Derviš i smrt

    Споља је изгледао набусит, осоран, суров, врло горд, а у ствари је био добра срца, њежан, благородан, али несретан с дјецом, све мрачнији, ново доба га прегазило.

    Da podsetim čitaoce da je pokojni predsednik Đinđić izjavio : „ Sa guvernerom Dinkićem nije moguće razgovarati o ozbiljnim temama , jer on na svaki poziv za razgovor odgovara ličnim tonom – svađalački i nabusito .

    Bonus:

    poreklo i značenje reči – animozitet

    nabusit animozitet srpski rečnik

    Добродошлицу су јој пожелели: строга свекрва, љутит и набусит свекар, лукаве јетрве, напра- сити девери, опаке заове. Сачекали су је сеоски послови. Било је како је рекао њен отац: напорно, без одмора и мучно, без радости.

    Odgovorila sam da malo sačeka, ali je on nabusito odgovorio: »Ja neću da čekam, hoću da odmah razgovaramo.« Pomislila sam da je pijan, ali da ne bi pomislio da ga izazivam, pošla sam iz učionice ispred začuđenih dječjih očiju.

    … и грешне помисли, тада прибегавамо побожности и молитви са сузама и јецањем; тада се учи и блудник да побеђује своје страсти, осветљивац постаје миран, лакомац и тврдица удељују и набусит човек постаје нежан и благ.

    Па је набусит и џандрљив, као никад. Где би то пре било, да он удари његову Сoку, али сад је бије, бије је као дин-душманина, па јој још прети да ће је убити.

     

     

    Synonyms:
    prek, žestok, arogantan
    « Back to Glossary Index