manjež – imenica, muški rod
značenje reči manjež:
-
škola jahanja i dresure konja
-
mesto za vežbanje, takmičenje u jahanju
-
restoran, nekada popularna kafana u Beogradu
-
park u Beogradu
-
veština jahanja, dresure konja
Manež je oblik reči koji se ređi koristi, oba oblika su deo standarda srpskog jezika.
Poreklo reči:
franc. – manege
ital. – maneggio
U osnovi je latinska reč mano, manus – ruka, šaka, figurativno upravljati
Primeri upotrebe:
Љутио се на градског инжењера што не пројектује мањеж. – Мањеж, брате, мањеж, то је потребно овој земљи. Нека се млади уче вештини јахања и ратовања на коњима, јер то је наша српска гимнастика …
Одмах се радило и на преправци дворане „Мањежа“, популарне коњушнице кнеза Михаила, која је још 1914 године усвојена за позоришну зграду, када се због преправке морало да изиђе из старе зграде.
Pročitaj: značenje i poreklo reči kripta
Kostjurin ga, međutim, milostivo, osmejkujući se, pogleda, a zatim uđe u svoj manjež, sa grupom svojih oficira, kao u crkvu. U školi jahanja pripremalo se jahanje prepona. Kostjurin i brigadir Vitkovič zauzeše svoja mesta, u jednoj loži, a oficiri, …
Пођимо зато на улицу, другови, — закључи по- следњи говорник, — пођимо на Мањеж, покажимо Београ- ђанима да диктатура није успела да угуши слободарски дух нашег народа! — На улице, на улице . . . — На Мањеж, на …
Za to vreme pojedinci su konjima utrčavalli u manjež, pravili krug, dva, a onda se međusobno dogovarali da bi ih smenjivali drugi.
А сети се каква је кафана била наш стари добри „Мањеж“. Црни олајисани под, на њему можеш да провераваш да ли је сифон соде исправан, црвени и плави карирани чаршави по којима си могао пиће да просипаш до миле …
У “Мањеж” се Народно позориште уселило 1920. године. Између осталих на тој сцени је гостовао и део трупе Московског художественог театра са представама Чехова и Достојевског. “Мањеж” је 1927. године изгорео после …
Pročitaj ceo tekst: Menadžer, manjež, majmunska posla i džungla – poreklo i značenje reči