breza – imenica, ženski rod
značenje reči breza:
– listopadno drvo bele kore, lat. Betula
Reč se nalazi u Vukovom Rečniku.
Napomena:
Reč breza je veoma zaustupljena u toponimiji.
Mnoga mesta, sela i drugo, širom Balkana nose ime po brezi.
Foto – A. Loma, Toponimija Banjske hrisovulje
Zanimljivo:
V. Čajkanović, Rečnik srpskih narodnih verovanja o biljkama
Bіrke (betula). Бреза.
1. Бреза има апотропајску моћ. Од ње се плаше вештице (Софрић, 46).
Кад сватови полазе од куће у цркву, они прелазе преко брезове метле — очевидно у намери да брезова метла задржи уроке и зле душе (обичај виђен у Београду).
»Новокупљеним и чистим брезиним метлама… призивају се виле на посестримљење« (Софрић, 48).
Од брезове коре праве се »лиле« (буктиње) којима се, уочи Ивањдана или Петровдана, врши лустрација стоке (Рудник; Стари Влах; Власеница, упор. ЖСС, 133 ид; ГЗМ, б, 1894, 386.
Упор. римске палилије, од чега можда и реч лиле? В. такође и Eugen Fehrle, Die kultіѕche Keuѕchheіt іm Altertum, 213).
Зашто је бреза проклета?
Спаситеља су шибали б. шибљикама, и зато ју је он проклео (ГЗМ, 19, 235. Упор. и сасвим сличну холандску скаску Dähnhardt, 2, 202).
Зашто б. има белу кору?
Удовица пошла увече у шуму, да нађе шибу за своју немирну децу, и замоли Бога да јој по оном мраку помогне наћи добар брезов прут. Бог онда нареди да бреза побели, како би је удовица лакше могла опазити. И од тога доба бреза је бела (Караџић, 3, 1901, 44).
По б. изведен је доста велики број топографских имена, в. RJA.
Pročitaj: kako je mesec maj dobio ime
Poreklo reči:
Reč breza je praslovenska, sveslovenska i starosrpska.
praslov. – *berza
rus. – берёза
češ. – bříza
polj. – brzoza
nem. – Birke
eng. – Birch
praindoev. osnova – *bherh1g’– sijati se, upućuje na belilo odnosno svetlucavost kore breze
Primeri upotrebe:
Плиније је веровао да је бреза пореклом из Галије и да се од ње праве свадбене бакље које доносе срећу на дан свадбе. Свакако је бреза као заштитни симбол тесно везана уз људски живот.
Бреза је познато, високо, витко и право дрво с белом кором и танким, савитљивим, црвеносмеђим гранама. У нас се јавља на светлим, отвореним местима, у равници, …
V. Pelagić, Narodni učitelj
Pogledaj: kako je vrba dobila ime
Пошто у широј околини Пријепоља и Пљеваља има неколико места с називом Бреза, тешко је утврдити о којем је месту реч. Петар Влаховић мисли да је Бреза данашњи истоимени заселак села Кичаве, …
I tek sad, pogledavši unaokolo, vide on da već odavno idu kroz divnu šumicu; milina je bilo pogledati ogradu od breza koja se i sleva i zdesna pružala. Bela stabla šumskih breza i jasika, blešteći kao snežni palisad, vitko i slobodno su se …
N. Gogolj, Mrtve duše
„Песникиња — бреза“ крши се под ударом немилих ветрова. Али младим лишћем стихова брани се од угинућа. Годишња доба је облаче и свлаче.
Dolazi se, prema tome, do saznanja da je u doba ove brezove šume klima Niškog basena bila hladnija i vlažnija , jer se tresetna breza – Betula pubescens – smatra za borealni elemenat
Бреза је лепо вито дрво са белом кором, гране су јој као прутићи, цвет китњаст. Бреза је јако корисно дрво, од грана јој праве обруче за бурад, од прутића јој разне котарице а стругар и столар употребљују је на разно.