panika – imenica, ženski rod
značenje reči panika:
-
iznenadan i nekontrolisan strah
-
velika uznemirenost (pojedinca ili grupe ljudi) praćena nekontrolisanim ponašanjem
-
strah pred iznenadnom životnom opasnošću
-
ogromna pometnja
poreklo reči:
starogrčki – panikon, Panov; odnosi se na Pana
Interesantno:
Pan je bio straogrčki bog pastira, stada, šuma, pašnjaka i plodnosti, sin Hermesa i nimfe.
Na glavi je imao rogove a noge su mu bile kozje.
Njegovo prisustvo su pratili neobični i jezivi zvuci koji su izazivali veliki strah kod ljudi – paniku.
Primeri upotrebe:
„Ја сам се дивио њеном самопоуздању, али на срамоту моју морам признати да ме општа паника беше тако окужила, да нисам био у стању делити … В. Ђорђевић, Отаџбина
Pročitaj: šta znači reč – deprivacija
Miji Aleksiću, kao Jevremu, nije trebalo obrazlagati zašto bi najbolje bilo ako bi i on – zajedno sa Mladenom, i zureći u Mladena, nesvesno počeo da skače i da skačući izvikuje (u strahu i panici, naravno) svoje replike Mladenu.
А какав је утисак пад Смедерева учинио ван Србије томе смо видели један пример у паници угарске војске код Тидерева. Други нам је пример дао краљ босански Твртко III.
… деспотовим војницима се у паници причинило да су наишли на бројнијег и јаког противника, па су се разбежали, а непријатељ је запалио њихово утврђење. Паника је захватила и главнину деспотове војске која се такође …
Лопови (у паници): Јао, бежи!… (Нагну да беже на разне стране. Бахну сељаци с разних страна, вичући: „Ево их! Држи их!» Ухвате лопове.) М. Глишић, Два цванцика
Oni ne moraju da beže u panici da bi spasavali svoje živote. Zidajući na steni, oni su toliko sigurni koliko i sama stena. Zašto? Zato što su zaista deo same stene, jer ta stena izgrađuje sve one koji na njoj grade.