mantikora – imenica, ženski rod
značenje reči mantikora:
– mitsko čudovište, često se javlja u društvu sa drugim mitskim životinjama- jednorog, himera, grifon.
– telo je kombinacija ljudske glave, tela lava, rep je kao kod škorpiona ili zmaja.
Opisi su različiti, ponekad ima i bodlje kao bodljikavo prase, zube oštre kao ajkula i to tri reda.
U popularnoj kulturi 21. veka je dosta zastupljena naročito u epskoj fantastici.
Poreklo reči:
grč. – mantikhoras
lat. – manticora
zanimljivo:
Ova grčka reč je pogrešno interpretirana i zapisana; reč je verovatno persijska:
– martikhoras, ljudožder, onaj koji jede ljude
primeri upotrebe:
Према Плинију, грчки лекар и историчар Ктезије записао је да се у Индији може наћи зверка која се звала мантикора. Била је опасно хитра и особито је волела да се заслади људским месом.
Pročitaj: značenje i poreklo reči – Hore
Имала је у устима троструки ред дугих зуба тако поређаних да су подсећали на велики и густ чешаљ. Лице јој је било као у човека, уши такође, док су јој очи биле хладносиве. Моћно тело мантикоре било је налик лављем, док се на врху репа налазила жаока као у шкорпије која је испаљивала отровне бодље. „ЗАБАВНИКОВ” ЗОО
Mantikora je u grčkoj mitologiji mitološko biće, vrsta Himere s ljudskom glavom (često s rogovima, sivim očima, trima redovima željeznih zubi i glasnom rikom poput trube), lavljim, katkad crveno obojenim tijelom i zmajevim ili škorpionovim repom kojim može pucati otrovne dlake da bi onesposobila plijen.
Tо Ктезијино дело није сачувано, а посредним путем, преко Аристотелових и других текстова, пренети су неки описи необичних и непостојећих створења која су била честа у књижевности средњег века, какви су једнорог, киноцефали, Пигмеји, мантикора итд.