omlet – imenica, muški rod
značenje reči omlet:
-
jelo od mućenih jaja sa malo brašna i sa raznim nadevima: sir, šunka, luk, pečurke, ….
Poreklo reči:
franc. – omelette
stariji franc. oblici – amelette, alemette, alemelle, oštrica noža, mača, tanka metalna ploča
u osnovi:
latinski – lamella, lamina, tanka metalna ploča
Zanimljivo – omlet ili kajgana, ima li razlike:
Omlet i kajgana nisu isto jelo.
Postoji mnogo razlika u pripremi ova dva obroka od jaja, tako bar kažu iskusni kuvari.
Najvažnija razlika je sledeća:
Jaja za omlet se pripremaju odnosno mute u tanjiru, činiji dok se za kajganu jaja mute u zagrejanoj posudi u kojoj se prže.
Zato se uočava razlika u teksturi: kod omleta masa je ujednačena dok se kod kajgane mogu ponegde uočiti i belanac i žumanac.
Pročitaj: poreklo reči – purenjak
primeri upotrebe reči omlet:
Ali ako u posebnoj činiji prvo umutite jaja i so, pa sipate u vreo tiganj, bez daljeg mešanja, pa još možete i kao palačinku da je okrenete, onda ste dobili omlet. Možete ga služiti zavijenog u tubu ili samo spuštenog iz tiganja, svejedno.
Та ко се у стварима уметности примењује оно златно правило савремене интелигенције које тражи да се не прави омлет пре него што се разбију јаја.
I dok je sredovečna, još uvek lepa kelnerica (u stvari gazdina supruga) pripremala moj omlet od pet jaja, vlasnik restorančića, zdepasti, ćelavko, krezubi brat-bratu šezdesetogodišnjak, seo je za moj sto i razvezao priču.
Знатно јевтинији омлет од 1.000 долара може да се проба у њујоршком ресторану “Паркер Меридијан,” који такође садржи кавијар, целог јастога и свега шест јаја.
Neka se tiganj dobro zagreje, zatim dodajte ulje ili puter, pa tek onda jaja koja ste prethodno umutili u činiji. Kad ih ubacite u tiganj, više nema mešanja. Važno je znati kada da stanete, u ovom slučaju dok je omlet još živ.