apoteka – imenica, ženski rod
Značenje reči apoteka:
-
objekat za pripremu i prodaju lekova
-
objekat u okviru zdravstvene ustanove, bolnice, za izdavanje lekova
-
najpotrebniji lekovi; mesto u kući gde se drže lekovi; kućna, priručna apoteka
Reč se nalazi u Vukovom Rečniku – apateka
Poreklo reči:
grč. – apothēkē, skladište, spremište, magacin, mesto za odlaganje robe
Zanimljivo:
Od reči apoteka, koja je iz grčkog preuzeta u latinski a zatim u francuski i druge evropske jezike, nastala je reč butik – boutique (francuski 14. vek)
Interesantno:
Apoteke se u Srbiji pojavljuju jop u ranom srenjem veku. Iz Dubrovnika i Kotora su se proširile po gradovima srednjovekovne Srbije.
Apotekari su uglavnom bili stranci, najčešće Italijani.
U dokumentima pisanim ćirilicom apotekar je nazivan – spičar.
спѝча̄р , -а́ра м апотекар.
– У Ду̀бро̄внӣку се на̀ходӣ на̑јстарија̄ спича̀рија у Еу̀ро̄пи у ко̀јо̄н су ко спича́ри ра́дили ѝ фра̄три.
спича̀рија ж ( тал. specieria ) апотека.
– У̀ њӣх је ва̏зда би̑ло ску̑по ко у спича̀рији. Речник дубровачког говора, Бојанић, Тривунац
Pročitaj: kako je nastala reč – obred
… на Лападу и у Ријеци дубровачкој, „чељад ћутљива и за мишљена” питала се шта тражи цар Фрања Јосиф у Дубровнику? На то питање одговорио је сам Рафо Тарић, „спичар“, власник апотеке, који је и иначе своје мишљење …
Апотекари су се, поред свог главног занимања, бавили трговачким и кредитним пословањем. У ду-ћанима су продавали не само лекове и ароматичне траве, већ и другу робу.
Стога се у дубровачкој архивској грађи дућан апотекара, али и осталих трговаца називао апотека.
Други термин за дућан био је стацун.
Дућани дубровачких трговаца у Србији и Босни најчешће носе назив стацун и ботега, о чему сведоче подаци сачувани у тестаментима. Лексикон српског средњег века, Ћирковић, Михаљчић
U savremeni srpski jezik je reč apoteka je preuzeta iz nemačkog jezika.
Primeri upotrebe:
Кад се ушло у авлију , с десна је била апотека , а с лева се ишло у одају са билијарима, где се уједно и пиво и ново вино точило .
Већ 1957. године у 65 апотека ради 244 фармацеута, 1960. у 67 апотека било је 286 фармацеута, 1970. у 84 апотеке радило је 657 фармацеута, а 1974. године је 829 фармацеута радило у 86 апотека.
Члан 30. Апотека односно јединица друге здравствене Установе која врши послове медицинског снабдевања (у даљем тексту: апотека) има најмање једног дипломираног фармацеута и једног …
Апотека обавља фармацеутску здравствену делатност. Она је дужна да обезбеди непрекидно и благовремено снабдевање радних људи и грађана лековима и другим средствима за предохрану и лечење.
… određenog nivoa da obezbede da se ona održi u objektu koji ima posebnu prostoriju za pružanje hitne medicinske pomoći i da bude obezbeđen komplet (pribor, priručna apoteka) za pružanje prve pomoći, a nekada i sanitetsko vozilo.