Arilje je grad u Srbiji, o kome ima zapisa još iz X veka.
Stari naziv ovog mesta je Moravica, po istoimenoj reci.
Poreklo naziva Arilje:
Kralj Dragutin je 1296 godine podigao svoju zadužbinu posvećenu Svetom Ahiliju iz Larise, po kome je grad i dobio ime.
“Iz Makedonije rasprostrli su se daleko na sever razni lokalni kultovi svetitelja….Kult sv.episkopa Ahileja iz Larise prenesen je iz crkve na prespanskom ostrvu čak u Srbiju.
Jedna crkva sv. Ahilija, docnije izgovarano Arhilije, u današnjem užičkom okrugu, bila je u XIII veku, sedište episkopa srpske narodne crkve; varošica zove se još i danas Arilje.”
K.Jiriček, Istorija Srba, knjiga I, str.127
Bonus:
poreklo i značenje reči – Kosmaj
Primeri upotrebe:
По једном запису се изводи, да је Ариље опустело пре 1650 год.“ Међутим, и после се, 1668 год., у једном запису помиње Рувим, митрополит ариљски, а „с том епархијом су посастављани неки крајеви који су некада били под …
У повељи челника Радича 1433. године помиње ариљски митрополит Кир Марко. Ариље је у XII веку опустошено од Турака, а у VIII веку поново је оживело као седиште митрополије.
Pročitaj: poreklo i značenje reči – Vranje
За изглед светих ратника у Ариљу примењено је обличје мученика, чиме се настављао иконографски обичај познат у рашким споменицима.
Ариље – ово савршено место за људско насеље. на заравни уздигнутој изнад речних долина Моравице и Рзава, није остало непримећено; живот је ту започео већ у праисторијско време.
Све до 1880. године Ариље је убрајано у села. Тек тада је прогла- шено варошицом. Кад је осам година касније, 1888. године, овде долазио путописац Ф. Каниц, записао је да Ариље има само 54 куће,