eufemizam – imenica, mn. eufemizmi; gen. eufemizama
značenje reči eufemizam:
– ublažavanje reči i izraza; upotreba blagih reči za nešto neprijatno ili ružno;
– stilska figura, upotreba reči sa dobrim značenjem (primer – zaobilaziti istinu umesto lagati)
poreklo reči:
starogrč. – εὐφημισμός (euphēmismós), dobar govor
εὖ (eû, dobro”) + φήμη (phḗmē, glas, govor, proročki govor)
U osnovi je grčki glagol phánai – govoriti, reći
Interesantno:
Za osnovu stragrčkog glagola phánai – govoriti, reći ali i propovedati uzima se praindoevropska osnova *bha- koja se nalazi i u osnovi praslovenskog i starosrpskog glagola bajati.
Zanimljivo:
Gladol phánai – govoriti je u osnovi imenice phōnē , glas zvuk
tele (udaljeni) + phone/ fon (glas, zvuk)
Pogledaj: kako je nastala i šta znači reč – bulazniti
Primeri upotrebe:
Речник књижевних темина каже за еуфемизам да означава израз античке реторике којим се, ублаженим начином, уместо речи с неугодном, непристојном или опасном конотацијом, користе изрази пријатније конотације, …
… у штампи су чести изрази специјалац (припадник специјалних јединица полиције) и информативни разговор (еуфемизам за саслушање у полицији).
Нарочити вид метонимије јесте еуфемизам код којега се груби изрази замењују блажим, који ублажавају форму изражавања, али не и његову садржину …
Takav izraz-zamjena pomoću kojeg se otklanjaju negativne konotacije verbum pro- priuma jest eufemizam. Eufemizam je, dakle, odgovor jezika na zabranu izgovaranja određenih riječi.
Pročitaj: šta znači reč – opskurno
За демонски карактер свиње доказ је и факат да је за њено име створен еуфемизам, крмак (од крма, крмити), који додуше није успео да право име за свињу сасвим истисне из употребе (сличне еуфемизме имамо, у српском, нпр. за змију која се зове непоменица, …
V. Čajkanović, Sabrana dela iz srpske religije i mitologije
Наиме, реч стрела, с којом је устрелити у вези, јавља се у народној књижевности у значењу оружја, муње (грома), а у тужбалицама је еуфемизам за изненадну болест.
…
Stoga se grobovi četo obeležavaju kamenim spomenicima, pa se kamen u kletvama javlja I kao eufemizam za grob