kotež – imenica muški rod
značenje reči kotež
– skromna kuća van grada, porodična kuća, vila, zastarelo značenje; nema upotrebu u savremenom srpskom jeziku;
Pošto je reč relativno kasno ušla u srpski jezik, brzo je izgubila svoje prvobitno značenje i dobila isključivo značenje broj 2.
– deo grada sa porodičnim kućama; beo Beograda
primeri upotrebe:
Kotež je urbano gradsko naselje u Beogradu smešteno na levoj obali Dunava. Kotež je udaljen od Trga republike svega 7 km, i spada u prvu zonu grada Beograda. Za razliku od Krnjače, u naselju postoji uređena kanalizacija, naselje je građjeno sa urbanistickim planom, u naselju je posadjen veliki broj stabala, i spada u jedno od najzelenijih naselja Beograda.
Огранак Библиотеке „Милутин Бојић“ у Котежу основан је 1980. године. Котеж је радничко насеље без иједне установе културе, тако да је отварање библиотеке био значајан културни догађај.
Savinac se nalazio iznad Slavije i prethodio je Kotež Neimaru, važnom elitnom naselju nekadašnjeg Beograda. Mi danas Kotežom nazivamo onaj deo iza Krnjače, uglavnom ne znajući da se koren tog imena ugnezdio u francuskom “kotaž”, što je često bio sinonim za izletničku kuću ili vikendicu.
Pročitaj: šta znači i kako je nastala reč – dušegupka
Tokom prvih decenija 20. veka Kotež Neimar bio je mesto na kojem su nicale vile uglednih stanovnika grada, što se i danas lako uočava na starim natpisima dostojenstvenih vila – “starih dama” gradske arhitekture. link
poreklo reči:
cote – starofrancuska reč, koliba
kot – holandski
Poreklo se povezuje sa staronorveškom reči kot
* kutan – protogermanaska reč
Protogermanska reč, bez daljih tumačenja daje asocijacije za detaljnije istraživanje i eventualno etimološko povezivanje sa starosrpskom reči kuća – praslovenski *kǫtja; izvedeno od *kǫtъ link
Pročitaj: kako je nastala i šta sve znači stara srpska reč – koštunica