vanilice – vanilica, imenica, ženski rod, najčešće se koristi oblik množine
Značenje reči vanilice:
– колачи вађени модлицом, који се печени спајају пекмезом и уваљају у прах шећер са ванилом: ванилице, пољупчићи
– исти колач с орасима: кранцле, працле, працне
Kulinarska terminologija Vojvodine, mr Ružica Mirilov
Poreklo reči:
U Nemačkoj, Austriji, delu Švajcarske, postoji tradicija pripreme kolača za Božić.
Zbog velikog obima posla – celokupne pripreme hrane i svega ostalog, kolači su morali biti pripremljeni nekoliko dana unapred a pri tom, morali su da budu ukusni i sveži na dan Božića.
Jedna od takvih poslastica od prhkog ili sipkavog testa, koja je do nas stigla preko Austrougarske je poslastica koja je imala razne nazive:
Linzer Auge, Spitzbuben, Ochsenäugli, Guetzli….
Prhko ili sipkavo testo – šta znači?
Prhko ili sipkavo testo mora izvesno vreme da odstoji u frižideru ili na hladnom mestu, pre nego što se upotrebi za pečenje kolača.
Naše domaćice su prilagodile recept prema svojim potrebama i mogućnostima.
Najpre je gornji deo vanilica postao istovetan, u obliku kruga kao donji. Umesto putera ili margarina, za pravljenje vanilica se koristi mast.
Ostali sastojci su uglavnom isti.
Pročitaj: poreklo i značenje reči – meze
Vanilice ili grancle – krancle
Kränzel, venćić od reči der, Kranz, venac
Fonetskim prilagođavanjem od Kränzel nastaje naša reč za slatkiš – grancle
Primeri upotrebe:
Од јаја, брашна и свињске масти прављени су колачи на машину и ванилице. У тесто за колаче на машину додавана је сода бикарбона. Ванилице се ваде ракијском чашом. Спајају се пекмезом по две и уваљају се у кристал шећер.
ТРАДИЦИОНАЛНА И САВРЕМЕНА ИСХРАНА СТАНОВНИКА ОПШТИНЕ ПИРОТ, ВЕРА ШАРАЦ-МОМЧИЛОВИЋ
Воле их и стари и млади, миришу на ванилу уз додатну арому финог домаћег пекмеза удобно смештеног између две половине печеног теста. Светле су боје и уваљане у прах шећер. Погађате, реч је о ванилицама које су с правом проглашене за најбоље ситне колаче према истраживању познатог кулинарског сајта Food52.com.
Рецепт погледај овде – Wikipedia
Ванилице – рече Соња без оклевања. Ленка запањено погледа. – Откуд знаш? – Па јуче је Макса помињао ванилице, претпостављам да то има неке везе. – Обожавам ванилице – признаде Макса и одмах се послужи. – Мммм!
За мене су „ванилице“ много важије од Прустове „мале Мадлене”! Невоља је само у томе што ми „ванилице” нису слатке, ако их не крадем из кутиј, која код нас увек стоји на врху ормара, међу дуњама, слатком од шљива и … Хало Београд, 011; Исток – запад, М. Капор
Као слаткиши се износе брдарице, обланде са орасима и ратлуком, „пољупци“, односно ванилице припремљене са зејтином за посне славе. Касније, предвече, све се склони, да би се опет истим редом око 23 часа све износило …
Јер овде је увек време празника, вазда треба отићи на нечију крсну славу, а претходно децу опоменути да се не грабе за ванилице, него да сачекају да их домаћин по трећи пут понуди и онда кажу: Хвала, нисмо гладни!