insinuirati – glagol
značenje reči insinuirati:
I
– (na)praviti insinuaciju, izneti, iznositi neistine, netačnosti, podmetnuti, podmetati nekom nešto s određenim ciljem, obično okološno, posredno, aludirajući
insinuacija, imenica, značenje:
– posredno, okološno izrečena moralna optužba, kleveta, aluzija kojom se baca nepovoljna svetlost na nekoga ili nešto; podmetanje
Rečnik Sanu, knjiga 7
II
insinuirati:
– podmetnuti, podmetati neku nameru, podvaliti (o)klevetati, navesti, navoditi na određenu misao
insinuacija :
– podmetanje, podvala, zlonamerna aluzija, zlobna izmišljotina
Veliki rečnik stranih reči i izraza, I. Klajn, M. Šipka
Poreklo reči insinuirati:
lat. – insinuare, oblik prezenta aktiva glagola:
– insinuo
in + sinuo ( ja savijam , zakrivljujem)
Primeri upotrebe:
Није он ништа инсинуирао, правдао се Мића. Није му потребно. Њему је довољно оно што је видео. Довољно га то индигнира и упозорава да треба бити будан.
Posle oslobođenja, moj rad u Narodnom frontu usledio je iz ubeđenja, a ne nikako iz bojazni, kako su mi to neki insinuirali, da ću stradati kao »buržuj« ako im se ne pridružim.
Pogledaj: šta znači i kako je nastala reč – kurtoazan
Познати слависта Фасмер покушао је да Миклошичево интересовање за крвну освету другачије објасни. Он је једном приликом инсинуирао да би Миклошичева књижица могла да се разуме као некаква еманација Копитареве …
Gotovo svi veliki kritičari našega vremena insinuirali su djelu značenja koje ono nema, i nadopunili ga vlastitim projekcijama bez kojih ono ostaje siromašnijim.
На Главној скупштини Матице српске 1887, неки Лазар Рајин оштро је критиковао матичину политику стипендирања и инсинуирао да његов штићеник Дракулић није добио сптипендију зато што му је мати Мађарица.
Pročitaj: šta znači reč – odijum
Neki insinuiraju da je upravo zbog takve nostalgije za romantikom naš Kapor beznadno demodiran pisac, ali može se, naprotiv, tvrditi da je dojmljivost i vrijednost njegove literaure u tome što ne želi pristati na takvu stvarnost!
Још с краја прошлог столећа Платон Кулаковски је инсинуирао «да је Вук Караџић био чак и агент Метернихов» по казивању једног од «ауторитетних познавалаца словенског живота у првој поло- вини ХIХ века».