đene-đene, izraz
Značenje izraza đene – đene:
– kako-tako, tako – tako, ovako i onako, koliko-toliko, podnošljivo, još nekako, zbrkano
Poreklo reči đene:
turski (vulgarno) gene, (knjiž.) yine – opet
đene del – opet dođi, A. Škaljić, Rečnik turcizama u srpskohrvatskom jeziku
Primeri upotrebe izraza đene-đene:
Napomena:
đene – đene se piše sa crticom
Navedeni su primeri bez crtice, radi se o delima koja su štampana i objavljivana pre standardizacije srpskog jezika koja je ustanovila pisanje izraza sa crticom.
Đene – đene: u žargonu predstavlja zamenu za “i tu i tamo”, “nit’ dobro, nit’ loše”, za onako nešto bezlično i “bledunjavo”. Vukajlija
djene djene: izraz koji isto znači kao pola pola
1.govori ,,Kako ide poso?”
2. odgovara ,,Djene djene.”
Прво нас је Раша учио како да се поклонимо дамама и то је било ђене–ђене, али мени одреди за партнерку неку штркљу скоро двапут вишу од мене.
Pogledaj: kako je nastala i šta znači reč – gungula
Саг се берем збори да је Мане дошеја при њума, па је ђене–ђене; ама скоре ће” чујете и ће се збори и јоште полоше! Те да дâ господ, — рече, — па ће си она сама да дође и чука на Мангину порту! S. Sremac, Ivkova slava
Ајде, с јесени — ђене ђене!
А ако је и бивало на добро није
већ на црно без бијела.
Ако не удари данас — пашће сјутра,
ако није пало овдје — неђе јесте засигурно,
а кад је неђе онда је свуђе, а овдје понајприје.
У Ћуприји и ђене ђене, мало ми душа одахне. У Сталаћу се наоштрио да гледа подземни пролаз на станици. Онда Прокупље, „родна Топлица“
Pročitaj: šta znači reč – idem (latinski)
За Станику и ђене– ђене, али јадна Радојка њој се црно написало. А опет, како да је удаје кад рушни барјаци под стрејом злослуто подсећају на рат, на покор и помор!
Сад наиђе санитетска чета, мало шарена оделом, али опет ђене–ђене. Упртили оне црвене мотке од носила и савијена платна крваве боје са ногарима, …
Оне су још и ђене, ђене. Прилично су разумљиве, али одвише — крње, непотпуне. Оне управо и немају почетка, него све од реда, као по команди, папагајски дробе отрцану бесмислицу: „Прадомовина је српског народа земља … Srbi u davnini, Sima Lukin Lazić, 1894