surevnjiv – pridev
značenje reči surevnjiv:
-
zavidan, ljubomoran, sumnjičav
imenica – surevnjvost
Primeri upotrebe reči :
И збиља на скоро постадох предмет тако очите мажње, да мој отац постаде суревњив. Беше ми лако, да избегнем такве досаде, уздржавајући се од честог похађања замка, па то сам био и учинио за неколико дана; …
Алексије Александровић није био с…в. По његовом убеђењу суревњивост вређа жену, а у своју жену ваља имати вере. За што то треба, по чему је он могао бити уверен да ће његова млада жена само њега волети, …
Pročitaj: šta znači reč – senzacija
Док је био с…в према савезницима у близини мореуза, генерал Алексејев је чак захтевао њихово присуство на тврдом балканском копну, где би у маневарском ратовању имали прилике да се изнуравају.
Toronja je imao lukav pogled, iako nije bio lukav već surevnjiv na sve i svakoga; imao je visoko, ali preterano ispupčeno čelo umnog čoveka, mada nije bio pametan već samo uveren da to jeste;
Bogami, on je bio najskromniji student. Nije verovao ženama. – Nemoj da me ogovaraš pred gospođicom Miomirom. – Ja mislim da te hvalim… Jelte da je lep, gospođice? Vidiš kako sam ja dobar! Nikad nisam bio surevnjiv na tvoju lepotu.
Pogledaj: kako je nastala reč – natenane
Милош се увек бојао да он не уђе у плетке с Марашлијом, а морао је бити суревњив и на његову писменост и разборитост, које су Молеру, као првом чиновнику у Народној Канцеларији, давале велики углед.
Треба га пре свега испитати: да није сувише суревњив. Ја се, знате, страшно бојим суревњивих. Имала сам горко искуство! — заврши докторка, устајући да иде по визитама
Poreklo reči surevnjiv:
su + revnjiv, revan
revan, revnost – reč je starosrpska preuzeta iz crkvenoslovenskog рьвьнь
Interesantno:
Jedan je od 49 reči iz crkvenoslovenskog jezika koje Vuk zadržao u svom Rečniku iako je smatrao da ih narod ne razume; revan – brižan, marljiv
Reč je starosrpska, praslovenska i sveslovenska
rus. – ревни́вый link
crkvenoslovenska – рьвение