alajbeg, imenica, muški rod
značenje reči alajbeg:
– zapovednik alaja, puka u truskoj vojsci
alajbegovica – žena alajbega
izraz:
alajbegova slama:
- imovina bez gospodara, nešto što svako može uzimati i koristiti
Reč se nalazi u Vukovom Rečniku.
Poreklo reči alajbeg:
turcizam
alajbeg – alaybeyi, beg alaja
alaj – puk vojske
Škaljić navodi u svom Rečniku turcizama da je reč alaj grecizam – elagion, vojni odred, vojna služba
primeri uporebe:
Tužno tuži alajbegovica, alajbegu kraj desna kolena, Vuk I, 22
Кажу да су у Босни четири алајбега, под којима су онамо сви бегови и спахије .
Bajo Pivljanin i Marić alajbeg, narodna pesma
Ture mlado pije vino ladno,
Ture mlado Marić alajbego
U bijelu šeher-Mitrovicu,
Služi mu ga Ajkuna đevojka
Desnom rukom, kupom pozlaćenom.
Pošto se napojiše vinom,
Nogo reče Marić alajbego …
Pogledaj: spisak reči – turcizmi u srpskom jeziku slovo A,a
Понекад је за мубашира одређиван алајбег, спахија, бивши кадија и др. Он је долазио с царском заповешћу или бују- рулдијом беглербега у којој се од месних носилаца власти тражило да му пруже помоћ, нарочито у храни.
Једино сам успео да сазнам да су погинули алајбег Атлагић и Бараковић, главне старешине, као и један јаничарски ага. Био сам радознао да сазнам нешто о Јанковићу из Поседарја.
Bonus:
poreklo i značenje reči – bedevija
Тих година (1640) почео је Алија, чанадски алајбег, са интензивнијим насељавањем Срба у Поморишје, и у крајеве северно од Поморишја. Тих година забележена су као српска насеља у овом Крају: Деменг, Кираљxeђеш, …
Није прошло ни пола сата, позове га алајбег. Ћелеш ту затече и Мустај бега и Амбарџи бега и они му саопште да су после саветовања на дивану одлучили да кнезу Милошу пошаљу писмо и умоле га да се више прође Глоговца, …
Алајбези Мехмед и Сулејман смењивали су првих неколико година на положају мутеселима Ужица. Алајбег Сулејман био је вилајетски већил за убирање пореза 1747, кад је тежина овог намета изазвала побуну ужичке нахије …
Комаидант ове коњице звао се алајбег и титулирао се „алајбег пашалука београдског”, или „алајбег од санџака смедеревског”. У читавој Србији могло је бити на девет стотина спахија.
Њихов алајбег је у почетку заповедао осморицом заима и педесеторицом спахија. Нишки тимарници су покушавали да прошире своје поседе заузимањем слабије надзираних села у пиротској нахији.