lokva, imenica ženski rod
značenje reči lokva:
-
voda koja se nalazi u nekom udubljenju u zemlji; stajaća voda, vrsta bare
-
tečnost razlivena po nekoj površini
srodna reč:
lokvanj (lepen) vidi Lepenica
poreklo reči lokva:
praslovenska, staroslovenska i starosrpska reč
indoevropski koren – *laqu-; *laku-
Reč nije sveslovenska, postoji u bugarskom jeziku i u nekim dijalektima: češki – lokáč
starogrčki – λάκκος
latinski – lacus
Interesantno
Od iste osnove kao reč lokva postale su i reči:
eng. – lake
… from PIE *laku- “body of water, lake, sea” (source also of Greek lakkos “pit, tank, pond,” Old Church Slavonic loky “pool, puddle, cistern,” Old Irish loch “lake, pond”)
staroirski – loch (Loch Ness)
Zanimljivo:
lokva –bara:
lokva – bistra voda
bara – mutna voda
Средњовековне повеље недвосмислено разликују локве од бара, па тако међа иде на локву, па на ливаду, на бару и опет на локву.
Иначе, локва садржи воду која је чиста и може да служи за напајање стоке, док је вода у барама загађена и неупотребљива.
Само у нашим највећим повељама локва се помиње 64 пута и то 56 пута у међама села, а само осам пута у међама планина и катуна.
То значи да су локве у унутрашњости Србије служиле претежно за напајање стоке земљорадничког становништва, а у мањој мери за напајање стоке влаха, која је била далеко бројнија и која се више кретала, па је за напајање користила реке и потоке…..
S. Mišić; Leksikonsrpskog srednjeg veka, S. Ćirković, R. Mihaljčić
Primeri upotrebe reči;
Локве. — Уколико је дно вртача засуто хомогеним алувијално — глиновитим материјалом атмосферска вода се у њима задржава у виду локви. Ујезеравање атмосферске воде и образовање локви на крашком подручју Београда …
Neki nađoše u mraku bunar. Svi bi da piju. Do bunara je lokva vode, mrak, gužva, klizavo, netko se našao u vodi, …
Pročitaj: sva značenja stare srpske reči – gruda
За напајање стоке раније су коришћене локве на већим надморским висинама. Међутим, интензивним процесом карстификације терен је постајао све безводнији. Локве на већим надморски мвисинама су нестајале.
Локва је округла и ограђена зидом, високим око 1,5 м и дебелим око 0,4 м. Са стране су мале степенице за силажење и захватање воде.
Pod njim se odmah stvori lokva vode. — Hej, zadavit ćeš ga tako, glupane, — vikao je oficir straže odozgo. — postavi ga poprijeko; neka mu glava visi preko ivice čamca. Vidiš da se napio vode.