merdevine

    merdevine imenica, ženski rod, Pluralia tantum

    Značenje reči merdevine:

    • lestve

    Poreklo reči:

    Reč je iskvaren izgovor turske reči  merdiven odnosno berdivan (persijski) – stube, stepenice

    Vidi – Škaljić, rečnik turcizama

    Klajn, Šipka, rečnik stranih reči navode oblik reči nerduban, pers. kao osnovu.

    Interesantno:

    U predvukovkom periodu koristile su se srpske reči:

    lesnica i stepen

    Te reči su vremenom potisnute i kao standard je prihvaćen turcizam merdevine.

    Leksika pokućstva stranog porekla u rečnicima predvukovskog vremena, Stana Ristić, O leksičkim pozajmljenicama, Gradska biblioteka Subotica, Institut za srpski jezik Srpske akademije nauke  umetnosti, 1996

    Vuk u svom rečniku navodi oblike:

    • lestve, ljestve, stube i merdivene

    Primeri upotrebe:

    Онда Грк почне: Ја сам снио где се отворило небо, па тамо седи Бог на престолу своме, то је тако лепо, да се не може казати; па онда Бог спусти одозго велике мердивене, па зовне и мене да идем горе… Šalio se, ne šalio, srpska šaljiva proza

    Izvukavši ih na trotoar, čovek prosede ili sede kose prislonio je merdevine uza zid. Pažljivo se popeo, stepenik po stepenik. Seo je na vrh zida.

    merdevine turcizam

    U zadnjem delu starog pikapa voda se mešala sa cementnom prašinom, a iznad vetrobrana su štrčale merdevine. Dok se peo uz merdevine, s metlom u ruci i zgodnom granom za vešanje iznad glave, osećao se kao veštica uhvaćena na delu …

    Pročitaj: šta znači i kako je nastala reč – bilmez

    Vi donesite merdevine — reče. Komšije pogledaše jedan u drugoga i digoše se. Izađoše pred kuću da se odmah vrate, noseći duge merdevine, što se po njima seljaci penju kad ubacuju sijeno u sijenice, kukuruz i druge stvari.

    Merdevine koje je Jakov video u Vetilju bile su „postavljene na zemlji, a vrh im je dopirao do neba“ (1. Mojsijeva 28,12 – ASV). „Da te merdevine samo jednom prečagom nisu uspele da dodirnu zemlju, bili bismo izgubljeni…“

    Ишао је својим ситним кораком, носећи на рамену велику, шипкову метлу, којом чисти чаршију, и дугачке мердевине, по којима се пење, да утрне варошке фењере.

    Synonyms:
    lestve, stube
    Tags: turcizam
    « Back to Glossary Index