rakija imenica, ženski rod
značenje reči rakija:
-
alkoholno piće dobijeno destilacijom prevrele komine(prevrelo voče) od šljiva ili drugog voća, žita, krompira, …
-
раки̏ја , е ж. 1. алкохолно пиће које се добија варењем комине од грожђа, шљива и др. воћа .
-
Фиг. посета : За̑шли по ра̏кија (тј. људи отишли у посете, како се тамо раније радило недељом и празником после службе божје). — Да му иде̑мо на раки̏ју .
Вру̑ћа раки̏ја (кувана са шећером или медом). — Љу̑та раки̏ја : О̏мер бег ми пије љу̑ту раки̏ју . — Мека раки̏ја . — Kȍмова раки̏ја (тј. од грожђане комине).
Од раки̏је пр̏венац најваља̑, па̏тока, шо̑ма ни̏шта не ваља̑. — А. Де̏ ти је ба̑ца? — Б. Ене̑ га у каза̏ницу пече̑ раки̏ју .
Poreklo reči rakija:
turcizam raki
reč preuzeta iz arapskog aräq – znoj, tečnost koja nastaje ispravanjem
vidi A. Škaljić, Rečnik turcizama
У ДК. помиње се ова реч 1769 год. у с. Грапцу: (Писа) Милић є҃ ракіе . Реч је турска raky , а ова, мисле турски лексикографи, постала од арап. ‘arak зној са чела ; течност добијена испаравањем, гас, шпирит који се добија кувањем воћа .
Rečnik kosovsko-metohijskog dijalekta, G. Elezović
Primeri upotrebe reči:
Ал’т” је маловина,ал’ ракије,
Ал’ је мало љеба бијелога? …
Па сједоше аге вечерати:
Сира, љеба, ракије и вина,
И дебела меса овнујскога; Женидба од Задра Тодора, нар. песма
Pogledaj: kako je nastala reč – pihtije
Домаће је пиће ракија, која се прави од шљива, а и од другог воћа, па и од дрењина. Много се троши и вино, које се доноси са стране, поглавито из Жупе. Међутим, треба истаћи да алкохолизам није много развијен: опијање је ретко.
Печење ракије се раније обављало напољу, на отвореном простору или под надстрешницом. Било је потребно да комина буде у близини казана, као и посуде у које се складиштила испечена ракија.
Производњу и трговину ракијом, како шљивовицом, тако и комовицом, свакако је подстицала цена на тржишту, која је управо почетком шездесетих година XIX века постепено повећавана.