Timok – vlastita imenica
Značenje reči:
Timok (lat. Timacus) je reka u istočnoj Srbiji. U stvari Timok je skup reka sa istim imenom i pridevom ispred (Crni, Beli, Svrljiški, Trgoviški Timok, Veliki Timok). Od izvora Svrljiškog Timoka do ušća Velikog Timoka u Dunav ima 203 km.
Reka teče kroz Srbiju, a poslednjih 15 km predstavlja granicu Srbije i Bugarske. Ušće se nalazi na nadmorskoj visini od 28 m, što predstavlja i najnižu tačku u Srbiji. Timok je deo Crnomorskog sliva sa protokom od 24 m³/s, a može da dosegne i 40 m³/s. Timok je desna i poslednja pritoka Dunava U Srbiji.
Reč se nalazi u Vukovom rečniku:
– naziv granične reke između Srbije i Bugarske
– oblast oko reke
Poreklo reči:
Po Mladenovu i Georgievu naziv reke Timok je:
supstrat (ostatak, nasleđe) tračkog jezika i prvobitno se odnosio samo na Crni Timok:
tračanski – *təm–akua, tamna voda
Sličnost sa starosrpskom i staroslovenskom reči tma – tama objašnjava se zajedničkim indoveropskim zajedništvom i poreklom tračkog i slovenskih jezika.
Latinski naziv reke je bio Timachus, odnosno starogrčki – Τίμαχος (Tímakhos).
U osnovi:
* teh₂- teći
Interesantno:
Naziv reke Vardar, nastao u davnini od balkanskog jezičkog supstrata (staromakedonski iz vremena Filipa i Aleksandra Makedonskog) znači takođe crna voda.
*suard-ari
Pogledaj: kako je nastalo ime grada Negotin
Primeri upotrebe reči:
Veliki Timok predstavlja poslednju pritoku Dunava u Srbiji. Ušće reke nalazi se na 29 m nadmorske visine, što predstavlja najnižu tačku u Srbiji. Reka ima dužinu od 88 km u čijem se toku javlja potočna pstrmka, šljivar, mrena, klen, krkuša, pior i bodorka.
Beli Timok nastaje spajanjem Svrljiškog i Trgoviškog Timoka. Teče ka severozapadu gde se nakon 51 km toka spaja sa Crnim Timokom. Od riba na reci se lovi klen, skobalj, mrena, bodorka i krkuša.
Crni Timok izvire na Kučajskim planinama. Nakon toka od 84 km spaja se sa Belim Timokom. Posebno se ističe po potočnoj pastrmki, ali ima i klena, i bele ribe.
Ево нас у Зајечару који се шири на красној равници где Црни Тимок у Бели утиче, и, пошто смо одсели у механи, макар код Темељка, — где нас обично одмах предсретају, у име добродошлице, красном водом у неопраној чаши, и , пуним …
Vila, List za zabavu, književnost i nauku, 1886 Više o reci Timok , 19vek – link