sunuti – glagol, svršen
značenje reči sunuti:
– naglo prosuti, sipati
– sipati malu količinu nečega
– survati se, strovaliti se
– naglo se pojaviti, suknuti
– jurnuti nekuda
Reč se nalazi u Vukovom Rečniku bez primera upotrebe.
Foto – Iz leksike Kačera, D. Petrović, J. Kapustina
Poreklo reči:
Reč je praslovenska, sveslovenska i starosrpska.
praslov. – *sűnǫti
crkvenoslov. – sunǫti
rus. – су́нуть
Pročitaj: kako je nastala i šta znači reč – nauštrb
Primeri upotrebe:
Кад буде пред ноћ, ја свршим, сунем ракију у буренце и напуним га. Таман ја уредио казане, ето господара Ђорђа: „Шта си урадио?” „Ето шта сам урадио.“ „Де да видим каква ракија.”
Тако каже главна глава страшне многоглаве аждаје и суну ватру из чељусти а страшни зуби у пламену заблистају. Остале главе страшне многоглаве аждаје поступе исто и дигне се пламен до неба, а ужарени песак почне да пада …
Тада дође Колумбо на ту мисао, да, препловив море, што је по његову мишљењу делило Азију од Јевропе, дође … Замислимо га : потпуно убеђен у своју идеју, која му је дивинацијом сунула у душу, …
Аждаја је имала четири ока и седам глава. Говорила је на страним језицима и умела је да једе сваког ко јој није симпатичан. Чим та аждаја подригне, суне врела ватра и опече цара по обрвама и рукама,…
Pročitaj: kako je nastala reč – belaj
Neprestano mi je bilo malo prizora, pa sam sve nestrpljivije rušio u ždrelo rakiju, čudeći se što me još ne hvata, bar do tog stepena da mom drugaru saspem pregršt uvreda u lice. Da, ta čašica koju sam sunuo u grlo, bila je dovoljna za početak …
Juri Aga po sobi u mraku , traži svoju pušku , uči dovu , puše oko sebe , misli napali ga džini , šejtani li , sve dok se nije domogao prozora i sunuo napolje , jedva je , priča , živu glavu iznio .
Јордан: Суни мало воде у њега, па ми опери ноге. (Косара и Василија се зачуђено загледају у њега, прекинуле су да жваћу.) Јордан: Неће ти отпасти руке.