demijurg

    demijurg, mn. demijurzi – imenica, muški rod

    značenje reči demijurg:

    – tvorac sveta, svet stvara i oblikuje, konkretno materiju iz ideja – učenje Platona i antičkih filozofa idealista
    – u gnostičkom učenju biće podređeno vrhovnom bogu i kreator zla

    demijurg značenje poreklo reči

    – stvaralac, umetnik
    – vrsta činovnika u starogrčkim gradovima

    Poreklo reči:

    grč. δημιουργός , dēmiourgós , neko ko radi za narod, iskusan, vešt čovek

    U osnovi je grčka reč demios – narodni.

    grč. – δήμιος dḗmios, narodni, javni

    +
    grč. – –εργος ,-ergos, onaj ko radi

    Pročitaj: šta znači reč – sinergija

    Primeri upotrebe:

    Бог Старог завјета је демијург, принцип зла који је обмануо људе — он је човјека окренуо од онога шта може да га спасе, само да би био обожаван од људског бића. „У Платоновом „Тимеју“ Демијург ствара космос из хаоса.

    Архаични комплекс „прапредак-културни јунак-демијург“ налази се свуда у фолклору такозваних заосталих народа. На пример, у митовима из Централне Аустралије …

    Ili možda ovako: pesnik proizvodi vlastitu stvarnost, i kako on nema drugog načina osim reči, to proizlazi da je stvaralački demijurg upravo pesnička reč.

    Pogledaj: kako je nastala i šta znači reč – pasija

    У “Кори” Попа је творитељ једног света или демијург који тај свет уређује по својој мери. Кора је омотач тог света, његова лирска повесница или микрокосмичка прича. Она има свог творца, свој простор, своје време, пределе, …

    Сходно томе, јунаци народне приче више нису полубогови-демијурзи, иако због идеализације могу имати божанске родитеље, чаробно порекло, могу задржати реликтне тотемске црте: Сунчев син или зет …

    Велики демијург је биће невидљиво, а као стваралац свемоћно и свеприсутно (без почетка и краја). Он невидљивим али априорно одређеним законитостима ствара свијет и одржава равнотежу у њему.

    Птице могу да буду богови , демијурзи , хероји , преображени људи , тотемски преци итд . Оне су особени митопоетски класификатори и симболи божанске бити, неба, сунца, облака, ветрова, слободе, живота, плодности …

    Ako je Marx u konkretnom trenutku revolucije (Komuna) istakao potrebu partijske organizacije kao instrumenta preuzimanja vlasti (dakle prvog, ali ne i bitnog čina revolucije), on nikako nije smatrao da je partija demijurg socijalizma, što danas …

    « Back to Glossary Index