dramoser

    dramoser – imenica, muški rod

    značenje reči dramoser:

    1. tvrdica, cicija

    “… on dosta puta podigne cenu šljivi ili kukuruzu … samo za inat … nekom trgovcu dramoseru I.Andrić; (Rečnik srpskohrvatskog književnog jezika Matice srpske, 1990)

    • čovek koji s…e po malo na drame, tvrdica (Daničić)

    драмоcep-амосера, м. 1. тип тврдице који ће радо прихватити туђу част, али на

    њу неће никад одговорити“.

    • Не да плати, драмосер, а оће да попије и поеде кад други плати;

    2.човек који гледа на неважне ситнице, цепидлакаИз лексике Качера

    1. zbog homonimije reč drama u današnje vreme se ne povezuje sa navedenim, izvornim značenjem već ova reč dobija sasvim novo značenje u urbanom govoru:

    dramoser – tip koji od svake životne situacije pravi dramu, a onda …

    primeri upotrebe reči:

    Ovo je velika istina, dakako s posebnim naglaskom na učenju, a ne na zaboravljanju: kada ne bi tako bilo, onda bih i ja mogao dunuti u trubu i gromko proizvesti nekakav besmisleni škrgut ili škriput, i već bi se našao neki dramoser da to proglasi genijalnom invencijom, rušenjem konvencija i tabua…

    Напротив, један старији Гружанин наглашава своју постојаност: „Нисам ја летимува!“ Наравно, није ни неспретњаковић — млатишума. А још мање тврдица — драмосер. Како су тек пуни и снажни они сеоски изрази.

    ДРАМОСЕР. — Тако сељаци, по Вуку, зову трговце варошане који шверцују, који на драм једу и на драм серу. Трговци шверцери нам неће требати, држава ће народ снабдијевати храном

    Bonus:

    poreklo i značenje reči – uštva

    dramoser uštva srpski rečnik

    Poznata mi je ta vrsta „dobro upućenih ljudi“. To su razni analitičari, „eksperti“ za sve i svašta, plus ostali dramoseri i kenjatori. Oni malo-malo pa „snesu“ neku „teoriju“ za medije.

    Nama ne trebaju dramoseri i japi foliranti koji sve rasprodaju i zakukavaju nad činjenicom da su dobili svu vlast i da nemaju petlje da sami preuzmu odgovornost …

    Pogledaj: kako je nastala reč – sabalazan

    poreklo reči:

    dramoser je reč koja se sastoji od imenice dramlija i imenovanog glagola

    dramlija:

    –  krupna sačma, krupno zrno za metke lovačkih pušaka; tur. dirhemli; od dram (grč) – 1/400 oke ili 3.207 grama; mera za težinu – Škaljić

    – zrno teško dram krupne sačme sa kojom se puca na zecove – Daničić

    dramoser –  који (од тврђе) на драм и једе и сере;  овако   (у Србији )   сељаци зову трговце варошане (који од тврђе на драмове све чине) Vuk , Riječnik

    “… narod srpski nema drugi ljudi osim seljaka. Ono malo Srba, što živi po varošima, kao trgovci … i majstori… zovu se varošani; i budući da se turski nose i po turskom običiaju žive, a uz bune i ratove ili se zatvore s Turcima u gradove , ili s novcima bježe u Njemačku; zato oni  ne samo što se ne broje među narod srpski nego ji i narod još prezire….

    Te trgovce varošane narod zove dramoseri”

    (V.Karadžić Kultura i istorija, V. Stojančevič str 46)

     

    Synonyms:
    tvrdica, cicija
    Tags: turcizam
    « Back to Glossary Index