ušur imenica, muški rod
značenje reči ušur:
-
deo, procenat, desetak
-
ujam: nakanda u brašnu, deo koji uzima vodeničar za uslugu mlevenja žita u vodenici
Poreklo reči ušur:
tur. öşür– arap. ̔ušr – desetina
vidi – A. Šlakjić, Turcizmi u srpskohrvatskom jeziku
- Elezović u Rečniku Kosovsko – metohijskog govora pod odrednicom ušur navodi:
у̏шур , а м. десетак у стварном и фиг. значењу : Ње̑му је Бог у̏зео у̏шур, ти немо̑ да гле̏даш ње̏га. — У Br. Iv. ȕšȗr м. Арап. ušr им. 1 / 10; по шеријатском пропису узимање за државу десетог дела од свега што зeмља роди.
У једном ферману Дубр. архиве из средине реџеба хиџр. 1044 (децембар 1634) год. пише: Ne bazargjanlarindan ’ušur taleb ejlemejub (тј. Нити од трговаца да не иште десетак) ;
опет тамо: Dubrovniglunin bulunan metalarindan ušur alub (тј. узимајући десетак од нађене робе Дубровчана). Према томе греше који тумаче да је ова реч постала од лат. или тал. usura (Маретић, Грамат., стр. 95.) .
Primeri upotrebe reči:
Кућа 33 Неожењених 18
ушур од пшненице 100 мерица
ушур од јечма 100 мерица
ушур од проса 40 мерица
ушур од винограда 85 медри
ушур од сочива, … ушур од воћа, … ушур од лана, … ушур од кошница, …
Fragmenti jednog zbirnog i jednog opširnog popisa Vidinskog sandžaka iz druge polovine petnaestog veka; Dušanka Bojanić-Lukać, Istorijski institut, 1973, 191
Pogledaj: šta znači reč – kaloper
Zemin njiva, vinograd, bašta i maslinjak, u posjedu Mehmeda, sina Ahmeda, Vlaha, prihod: ušur i ostalo 130 (akči). Zemin njiva, vinograd, bašta i maslinjak, u posjedu Kurd Alije, sina Mehmeda, prihod: ušur i ostalo 80 (akči).
Турска држава је узимала дохотке од копања руде и од њеног топљења. Од кола (топионица) држава је узимала ушур (десетину) а од произведеног сребра ресми-лодру. Од сребра је ковала акче.
Поред Београда налазила су се у прво време турске власти два рудника сребра — Рудишта и Железник. Рудишта, … Ушур од сребрне руде износио је 2.000 аспpи, док од олова ништа није узимано…