Ko je okitio prvu novogodišnju jelku
Ono što mi danas nazivamo novogodišnjom jelkom je sa aspekta tradicije Božićno drvo ili jelka.
Tradicija unošenja zimzelenog granja u kuću ili postavljanja ukrasa ispred kuće, potiče iz davnina. Samo se ranije najčešće obležavao dan zimske kratkodnevnice.
Zelene grane su nagoveštavale i podsećale ljude da je zima prolazna i da će je smeniti proleće.
Kako je novogodišnja jelka postala simbol Božića i Nove godine
Iz perioda, kada se hrišćanstvo još borilo za svoju dominaciju, kao glavne religije u Evropi, potiče i priča o Svetom Bonifaciju, poznatom i kao Bonifacije misionar, apostol Nemaca.
On je živeo u 7-om veku na prostoru Nemačke.
Da bi se obračunao sa paganskim verovanjima, Sv. Bonifacije je rešio da poseče hrast, sveto drvo Tora, vrhovnog germanskog božanstva, odnosno slovenskog i srpskog Peruna.
Iz korena posečenog drveta, nikla je čudom mlada jela i Sv. Bonifacije je objavio da će jelka biti simbol hrišćanske vere.
Pogledaj: Novogodišnja dekoracija kroz istoriju
Novogodišnja jelka – božićno drvo
– Ko je prvi okitio Božićno drvo – Martin Luter ili esnafi iz baltičkih zemalja
Postoje dve verzije koje se bore za primat ko je i gde prvi put uneo drvo u kuću i okitio ga za praznik posvećen Hristu.
Po prvoj, to je bio Martin Luter.
- On je izašo da prošeta po šumi, jedne predivne, vedre zimske noći. Grane četinara su bile prekrivene snegom, kaže se u nemačkoj priči, svetlucale su obasjane mesečenom stvarajući prelepi prizor. Luter je odmah odlučio da iseče drvo, odnese ga kući, ukrasi svećama i da na taj način pokuša da u svoj dom prenese lepotu, koju je doživeo.
2. Po drugoj priči, tradicija kićenja četinara je nastala zahvaljujući trgovačkim esnafima iz Letonije, Litvanije i Estonije. Tu su se naselili potomci tevtonskih vitezova i u svojim gradskim kućama su kitili božićna drva.
Posle izvesnog vremena , iznosili bi ih na gradski trg, da bi ih videle i njihove porodice. Dolazilo je do spontanih okupljanja, mladi su pevali i veseli se oko ukrašenog drveća.
Zadnjeg dana svečanosti, bila su spaljena.
Ova tradicija se od 15-16 veka proširila gotovo po celoj Evropi.
– Ko je doneo tradiciju kićenja za Božić u Englesku
Albert, nemački princ, oženjen čuvenom engleskom kraljicom Viktorijom, okitio je prvu jelku u Engleskoj sredinom 19-og veka.
O tome su pisale novine, ljudima se to dopalo i tako je relativno kasno, u odnosu na centralnz Evropu, krenula tradicija kićenja jelki za Božić i u Velikoj Britaniji.
Naravno, masovno se ovaj običaj proširio tek u USA i poprimio oblik velikog biznisa.
Prve jelke su, po priči, prodate oko 1850 u Nju Jorku i tradicija se gotovo stihijski proširila ne samo Amerikom, nego i svetom.
Pročitaj: Novogodišnje boje – simbolika i značenje