Srpska nova godina, stari običaji i tradicija
Još neki dan i eto nama i Srpske Nove godine. Slavite li?
Da ne ulazim u priču da o kalendarima, julijanskom, gregorijanskom, podsetila bih malo i vas i sebe, kako je to bilo nekada u starom Beogradu, kako se slavilo.
Ah, taj stari Beograd. Možeteli da zmaislita život u njemu?
Da pogledamo:
Pročitaj: Kako je izgledalo tusko kupatilo, amam u Beogradu 1658 godine, opis
Beograd pre 70, 80, 100 i više godina.
Postaviću i malo fotografija da vam pomognem (u nadi da neću ugroziti nečija autorska prava, unapred se izvinjavam, ako do toga dođe).
Postavljamo scenu! Zime u Beogradu su bile veoma hladne, sa puno snega. Sem dečice, koja su uživala, koliko je to bilo moguće, u zimskim čarolijama, Beograđani su voleli da budu tamo gde je toplo, uz neko ognjište.
Ako nisu bili kod kuće, kafansko ognjište im je bilo veoma milo. Mnogo je kafana bilo u Beogradu, istorija kafana počinje sredinom 18-og veka. Neću Vam prepričavati, pročitajte divan post o istoriji beogradskih kafana .
Proslava Srpske nove godine
Da se vratimo na našu temu, pripreme za Novu godinu, srpsku, jedinu u to vreme.
Realnost je bila sledeća: ako ostavimo na stranu one imućnije porodice, koje su sebi to mogle da priušte, mislim na dodatne troškove za izlaske, balove i druge vrste druženja, šta je radila prosečna beogradska porodica?
Odgovor je – većinom spavala.
Oni koji nisu?
Posle Božića, materica, paterica, budžet je bio poprilično istanjen. Istrošilo se na poklone, koliko god da su oni bili simbolični u odnosu na današnje vreme, i na božićnu trpezu ponajviše.
Šta sad da domaćica pripremi, da to bude svečano a da se ne troši mnogo novca, da prija u zimsko vreme i da bude za praznik?
Dođosmo konačno do toga, šta se jelo za doček Srpske Nove godine.
Krofne i šampanjac
Pogledaj: Natalijina ramonda – srpki cvet, simbol primirja u I svetskom ratu
Srpske krofne su ta, pomalo već zaboravljena tradicija prilikom dočekivanja Nove godine. Ako je situacija to dopuštala, služen je i šampanjac, odlična kombinacija, probajte ako niste do sada.
U svakom slučaju, ko nije bio na balu ili nekom organizovanom dočeku, nakon što je malo posedeo u krugu porodice, počastio se toplim krofnama i nazdravio sa ukućanima i nije posle toga otišao na spavanje, zaputio se u najbližu kafanu.
Kafane, gostionice i Srpska nova godina
Kafana je srećom bilo dovoljno, svaki kraj Beograda imao je svoja mesta za okupljanje. I nije u svim kafanama svirala stalna muzika, navraćala je s vremena na vreme.
U međuvremenu se pilo, razgovaralo i kartalo.
Mnogo su se kartali stari Beograđani, za Novu godinu takođe. Igrao se ajnc, tablanet, darde.
Igrale su se i domine.
I tako je to bilo. Neka sećanja, tradicije je lepo otrgnuti od zaborava.
Evo šta kaže čuvena Spasenija-Pata Marković u svom kuvaru:
“Uživanje je i za oko i za ukus lepa okrugla lopta, rumena i šuplja, koju zovemo krofnom. U izvesnim prilikama krofna je skoro obavezno posluženje za stolom. Samo treba napomenuti: potrebno je pažnje i strpljenja ako se hoće da dobije lepa krofna ….”
Srećno Vam Bilo!
Pogledaj: Novogodišnje boje – simbolika i značenje
Divan ti je post!
Krofne sa takozvanim “napoleonom”, dukatom koji se u krofni skrivao 🙂 To kod kuce ali i u kafanama tokom doceka normalnih novih godina a i ovih srpskih :))) Ne bih se bunila ni na krofnu ni na napoleona 😉
Ono što me najviše oduševljava na starim fotografijama je kako su ljudi nekada bili elegantno i sa ukusom obučeni. Danas većina izgleda kao da je ispala iz kineskog prekookeanskog kontejnera (možda zato što i jeste). Taj takozvani “casual” je najveća prevara prošlog veka…
Fin povod za lepo putovanje u ona stara dobra vremena, dok je Beograd bio grad i oni koji su živeli u njemu građani.
Miljo, hvala ti 🙂
Gradiva, napoleon je prava stvar u krofni za Novu godinu, lepo si to primetila.
Miodraže, nekad su se odevne stvari kupovale takoreći za ceo život, vodilo se računa o kvalitetu a samim tim odmerenost je donosila elegencija, bar ja tako mislim. Danas je sve tako potrošno. Šarm starih dobrih vremena.
Zverko, Beograd je nekada bio, hajde da kažemo drugačiji, kao i ljudi, koji su njemu živeli.
Divno, sentimentalno putovanje u prošlost! Hvala ti na neopisivom ugođaju koji si nam priredila 🙂
Dala si mi sjajnu ideju za Srpsku novu godinu – krofne! Sigurna sam da će takvo osveženje mojima, a i meni, prijati nakon svih slavljeničkih dana i previše jela, još od sv. Nikole.
Predivan post i složila bih se s Miodragom!
P.S. Ovde takve krofne zovu Berlineri 🙂
Baš mi je drago Emo, da sam te inspirisala :-).
Ja već po tradiciji spremam krofne i svi ih vole.
Mudre su bile te naše bake i prabake, znale su šta prija posle silnih mesišta i krkanluka.
Hvala Queen.
Da, Berlineri, to je to.
Сад су ми се пријеле те крофне. Ух.
Лепо се проведи вечерас! 🙂
Hvala Olujo, nadam se da je provod i kod tebe bio sjajan 🙂
Comments are closed.